Odświeżająco normalny

Życie codzienne, irytacje, zachwyty, obserwacje i mity

Wpisy

 • środa, 05 kwietnia 2017
  • Zakochałem się

    

   Na miejsce dojechałem przed 19. Na ulicy przed budynkiem oczywiście nie ma wolnych miejsc parkingowych, ale brama jest otwarta, a nawet szlaban. Mijam pierwszy, nieduży placyk, gdzie również nie ma wolnych miejsc i wjeżdżam na rozległy parking przed budynkiem Polskiego Radia, gdzie bez problemu można zaparkować. Radio nadaje co prawda przez okrągłą dobę, ale na dyżurze powinien być spiker, montażysta dźwięku, czy inny techniczny, natomiast dyrektorzy, sekretarki, księgowi i woźni, czyli pracownicy, którzy niezależnie od profilu działalności firmy robią to samo, wyszli już z pracy i parking, który zajmują do 16:00 jest już wolny. Miłym, aczkolwiek nieczęstym zjawiskiem jest udostepnienie go dla gości.

    

   Sam budynek Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego nie robi żadnego wrażenia, natomiast wnętrze sali koncertowej już może się podobać. Styl minimalistyczny i praktyczny, czyli drewno na ścianach i urządzenia estradowe zwisające z licznych szczelin sufitu. Dla miłośników stylu królowej Sissi brak dywanów na ścianach, złotych żyrandoli i gipsowych sztukaterii z pewnością razi w oczy, ale wystrój raczej był sprawą drugorzędną po doskonałej akustyce sali. Sali Musikverein mogę wybaczyć bogate zdobienia, bo jakimś cudem nie zaburzają one, słuchania koncertu nawet ze schowka na szczotki. Znacznie gorzej jest np. w sali Filharmonii Narodowej, gdzie wykończono salę z dbałością o zmysł wzroku, a nie słuchu, co odbija się na bębenkach wszystkich odwiedzających.

    

   Nie wiem, czy budowniczy kierował się akustyką, czy logiką, ale scena dla muzyków w Polskim Radiu nie jest wyniesiona ponad metr od poziomu widzów tylko na wysokość dwóch schodków typowej wysokości. Dzięki temu po pierwsze nie trzeba zatrudniać muzyków bez lęku wysokości, a po drugie siedząc w 1 czy w 2 rzędzie nie trzeba zadzierać głowy do góry narażając się na dyskopatię odcinka szyjnego. Siedząc blisko sceny można patrzeć muzykom na ręce i nadal świetnie słyszeć, mimo że siedzi się blisko sceny. Dla mnie to wielka zaleta, bo przy nudniejszym fragmencie, gdzie skrzypek znęca się nad swoim instrumentem, można zwrócić uwagę np. na budowę instrumentu. Można też na budowę krzesła, na którym siedzi wiolonczelistka – jest ono fantastycznie regulowane w każdej płaszczyźnie i co ciekawe większość muzyków ma siedzisko pochylone lekko do przodu. Być może to, albo surowy dryl szkoły muzycznej, ale z jakiegoś powodu wszyscy muzycy siedzą pięknie wyprostowani przez cały koncert. Przy dłuższych fragmentach nieciekawej muzyki można się tęż zapatrzyć na budowę ciała samej wiolonczelistki, czy innych muzyków.

    

   Ciała te odziane są z zachowaniem zasad klasycznej elegancji, więc poza prostymi plecami całą orkiestrę łączy czarny ubiór. Nie ma przy tym takiego nadęcia i napuszenia, jak we wspomnianych powyżej salach i dyrygent potrafi wykonywać swoją pracę w zwykłym garniturze, a nie tylko we fraku. Panowie z obsługi technicznej przestawiający krzesła podczas przerwy też robią to w podkoszulku, a nie w garniturze i krawacie.

    

   Swobodna atmosfera przenosi się na  przerwę, kiedy muzycy schodzą do szatni nie tyłem sceny izolując się od słuchaczy tylko tymi dwoma schodkami oddzielającymi ich od publiczności. Jedni idą do szatni, ale niektórzy zostają na sali i można z nimi swobodnie porozmawiać czy wziąć autograf jeśli przyszło się tam wraz z wycieczką ze szkoły muzycznej.

    

   Wychodząc z sali koncertowej można by się przyczepić, że idzie się po zwykłych schodach w burym kolorze kamienia, a nie po dywanach, a na suficie wisi jarzeniówka zamiast eleganckiego żyrandola, ale wrażenia akustyczne pozostają niezwykle miłe. Atmosfera swobodnego kontaktu z orkiestrą dla mnie również jest nie do przecenienia. Ja się zakochałem w tej sali … i sala jest tu podmiotem, a nie miejscem.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sawari
   Czas publikacji:
   środa, 05 kwietnia 2017 14:59
 • czwartek, 23 lutego 2017
  • Dwuklik

    

   Radiomagnetofon Unitra MK 2500 Automatic produkowany na licencji Grundiga poza tym, że pozwolił połowie Polaków słuchać w latach 80 przemówień ulubionego sekretarza ulubionej partii miał intuicyjnie prostą obsługę. Wszystkie przyciski można było policzyć na palcach obu rąk i miały tę cudowną cechę, że po włączeniu pozostawały wciśnięte przez co na pierwszy rzut oka można było rozpoznać co jest włączone. Później ludzkość wynalazła wyświetlacze, na których można było zobaczyć, co aktualnie spowoduje wciśnięcie danego przycisku. Tak działały między innymi pierwsze, niezniszczalne telefony Nokia, w których całe menu obsługiwało się 3 przyciskami o zmiennym działaniu, co niestety wymusiło produkcję przycisków wracających do pierwotnego położenia tuż po zwolnieniu nacisku. Rozwój poszedł dalej i zrezygnowano z wyświetlacza na rzecz podwójnego kliknięcia lub innego wielokliku danego przycisku, tylko że teraz nie wiemy co ten dwuklik dokładnie uruchamia.

    

   Ja jestem tolerancyjny, w rozsądnych granicach, i rozumiem że czasem pięć funkcji jednego przycisku jest lepsze niż pięć oddzielnych przycisków. Chociażby w wodoodpornej latarce łatwiej uszczelnić jeden przycisk niż 5. Jeśli dodatkowo latarka jest wielkości palca u dłoni dorosłego mężczyzny to 5 przycisków może się nie zmieścić jeśli mają się nadawać do obsługi także w rękawiczkach. W najprostszej latarce co prawda wystarczy jednoklik włącz/wyłącz, ale w końcu jest postęp technologiczny i nagonka na tryb ekologiczny, więc pozostałe kliki regulują moc światła jednocześnie regulując zużycie baterii.

    

   Nie jestem w stanie sobie wyobrazić po co w sprzętach używanych w mieszkaniu tworzy się funkcję dwukliku. Sprzęt nie musi być wodoodporny i raczej nie korzystamy z niego w rękawiczkach, więc można by dać kilka przycisków jednofunkcyjnych, a jeśli ich ilość zacznie przekraczać ilość zębów w zdrowej szczęce to zamontować wyświetlacz. Niestety rozwój technologii nie idzie w parze z rozwojem myślenia projektantów i ładują mi wielofunkcyjne przyciski do prostych urządzeń. Może za 10 lat kalkulator będziemy obsługiwać jednym przyciskiem!

    

   Najgorzej jeśli wieloklikowy sprzęt znajdzie się w samochodzie, bo licząc kliki podczas jazdy łatwiej się rozkojarzyć i zaliczyć latarnię lub wielokrotne dachowanie. Wyświetlacz niewiele pomaga, bo coraz częściej do jego obsługi mam jedno pokrętło i żeby zmienić stację radiową muszę przez 20 sekund klikać i patrzeć na wyświetlacz oczywiście odwracając wzrok od drogi. Urządzenia dodatkowe jak np. CB radio można podobnie zepsuć. Najlepsze radio ma 2 przyciski i kilka pokręteł i to wystarcza do regulacji wszystkiego. Pokrętła są oczywiście wystające, więc po pewnej wprawie można je wymacać bez patrzenia, obrócić w żądaną stronę i na słuch oceniać efekty. Niestety jest też wersja CB radia, która moim zdaniem nadaje się tylko do użytku domowego. Ma 5 przycisków, zero pokręteł i wyświetlacz. Przyciski obsługują kupę funkcji bo mają oczywiście funkcję dwukliku i na wyświetlaczu można obserwować wywołane nimi zmiany. Problem jest w tym, że na wyświetlaczu zaoszczędzono i ma dwa wiersze przez co funkcję oznaczone są skrótami i skąd ten biedny użytkownik ma wiedzieć do czego służy który przycisk. Może z instrukcji obsługi? Właściciel oczywiście może z niej skorzystać, ale jak pożyczy wóz szwagrowi czy dorastającej córce to raczej nie będzie miał instrukcji w samochodzie. Nawet gdyby miał to pożyczający będzie czytał instrukcję a kto będzie prowadził?

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sawari
   Czas publikacji:
   czwartek, 23 lutego 2017 22:26
 • niedziela, 05 lutego 2017
  • W cenie powinien być kieliszek wina

    

   Zawsze nadchodzi ten moment, kiedy wydarzenie kulturalne takie jak koncert w filharmonii czy sztuka w teatrze dobiegają końca. Po serii braw, bisów, owacji i bukietów następuje lawinowy odwrót słuchaczy w kierunku szatni. Cały urok i splendor wydarzenia błyskawicznie znika bowiem kulturalni przed chwilą miłośnicy Bacha w kolejce do szatni nie różnią się zachowaniem od miłośników zespołu Drę Ryja na juwenaliach studenckich. Na szczęście ci pierwsi nadal dominują wyglądem, bo nie zdarzają się w kolejce samce z odsłoniętym torsem.

    

   Będąc po raz pierwszy w danym budynku można przepuścić tłum i samemu zająć się kontemplacją wykończeń architektonicznych klatki schodowej, czy oglądaniem obrazów wiszących na ścianach. Oczywiście pomaga tutaj wydłużenie drogi do szatni i o ile jesteśmy w Teatrze Narodowym problem jest mniejszy, bo po pierwsze młodsi i szybsi uczestnicy przedstawienia mogą wyprzedzić starszych na dłuższym dystansie do szatni, po drugie zaś budynek jest na tyle okazały, że jest na czym zawiesić oko. W teatrach zorganizowanych w starej sali kinowej lub innej przestrzeni o nieznanym przeznaczeniu pierwotnym jest znacznie gorzej. Kolejka do szatni kończy się w sali teatralnej i najlepiej mają Ci którzy jeszcze nie wstali, bo mogą czekać na siedząco. Jeśli już wstaliśmy można odejść w bok i poczytać np. sponsorów odnowy widowni w Teatrze Polonia, ale jak będziemy tam po raz drugi tablica dziękczynna nie będzie już dla nas tak atrakcyjna.

    

   Dlatego w cenie biletu powinien być kieliszek wina, lampka szampana lub chociaż literatka wody mineralnej, niegazowanej. Chodzi o to, żeby napój był pity na zimno, podany w indywidualnych naczyniach i czekał na tacach. Tace rzecz jasna powinny pojawić się pod koniec braw gdzieś na krawędzi sceny. Widząc, że pojawił się napój do degustacji (a wszyscy to zobaczą jeśli pojawi się na krawędzi sceny i widowni) do szatni pobiegną Ci, którym się spieszy do domu do dzieci, na mecz w telewizji czy na siku. Część jednak, widząc rzesze pędzące do szatni stwierdzi, że tak bardzo im się nie spieszy i chętnie wykorzystają te 10 minut na nawodnienie organizmu. Z nimi zostaną ich osoby towarzyszące, które nie są zainteresowane winem, bo przyjechały autem i będą zaraz prowadzić. Przy różnorodności trunków nawet kierowcy chętnie poczekają chwilę, aż korek na wyjeździe z parkingu nieco się rozładuje. Podanie jakiegokolwiek napitku na drodze do szatni wywoła efekt odwrotny. Część osób będzie stała w kolejce po płaszcz, część będzie piła wino i wszyscy będą w tym samym miejscu. Co gorsza miłośnicy wina, którym nie spieszy się do wyjścia będą korkować drogę ewakuacyjną.

    

   Gdyby przy stoliku została jeszcze oklaskiwana przed chwilą Krystyna Janda dodatkowo kilku miłośników autografów i selfie z gwiazdami zatrzymałoby się na chwilę, a rzeczona Janda zadziałałaby jak Robert Lewandowski na boisku i ściągnęła na siebie trochę uwagi. Tym sposobem i tak wszyscy wyszli by z teatru 20 minut po spektaklu, bo ile można pić jedną lampkę alkoholu, a przy szatni udałoby się zachować miłą atmosferę wydarzenia kulturalnego.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „W cenie powinien być kieliszek wina”
   Tagi:
   Autor(ka):
   sawari
   Czas publikacji:
   niedziela, 05 lutego 2017 23:21
 • czwartek, 05 stycznia 2017
  • Sylwester

    

   Jest 15:32, właśnie wstałem i odczuwam ból głowy, czyli wczoraj był Sylwester.

    

   Zabawa jak zwykle zaczęła się od tego, że większość okupowała bar (mężczyźni) lub stół z przystawkami (kobiety i mężczyźni). Parkiet taneczny świecił pustkami, więc był to najlepszy moment, żeby potańczyć. Impreza miała być w stylu muzyki z lat licealnych moich rodziców i tak właśnie zaczął Beduin (przepraszam DJ) za konsoletą. DJ, jak się później okazało był kompletnie łysy, natomiast na początku nosił czarną chustkę przewiązaną białą chustką i wyglądał bardziej jak Arab niż hippis, za którego zapewne chciał uchodzić. Pakiet kawałków z Grease, Gorączki sobotniej nocy i Footloose idealnie nadawał się na rozgrzewkę siebie i parkietu.

    

   Po kilkudziesięciu minutach ludzie pojedli i popili, więc ruszyli na parkiet (nawet mężczyźni) i widać było różne kombinacje tańczących, włącznie z tym, że 3 kobiety tańczyły z jednym facetem co chwila wskakując na Niego. Chłopina, jak i Jego partnerki miał coś koło pięćdziesiątki, więc długo nie wytrzymał i 3 kobiety zostały same na parkiecie, co nie przeszkadzało im dalej się bawić tylko nie miały już na kogo wskakiwać. Skoro impreza była w klimacie lat 70 tych i organizatorzy zachęcali do przebieranek niemal wszystkie kobiety miały na sobie coś błyszczącego. Bardziej ambitnie były nawet przebrania za hipiski à la Maryla Rodowicz śpiewająca Kolorowe Jarmarki. Wśród mężczyzn było gorzej, znacznie gorzej, bo zamiast stylu Johna Travolty pojawili się przebierańcy à la klaun w lunaparku lub gość w dresie (lub piżamie, bo pewności nie mam). Abstrahując od wyglądu dres był całkiem rozsądnym wyborem, bo ja po kilkudziesięciu minutach fitnessu połączonego z ćwiczeniami cardio, jakim jest szybki taniec miałem mokrą co najmniej koszulę i żałowałem, że nie przyszedłem w krótkich spodenkach. Do nich zresztą jak ulał pasowałyby buty sportowe, które są nieskończenie wygodniejsze od butów garniturowych.

    

   W chwilach spoczynku i uzupełniania płynów, bynajmniej nie izotonikiem, zastanawiałem się dlaczego niektórzy w ogóle nie tańczą. Po północy i Oni pojawili się na parkiecie i wtedy już wiedziałem dlaczego nie tańczyli, bo na Ich miejscu też bym się wstydził. Około pierwszej na parkiecie zrobiło się bardzo ciasno i Beduin, chyba żeby wypłoszyć, zaczął grać kawałki na modę techno, ale o tej godzinie i tak niewielu osobom przeszkadzało jaka muzyka leci z głośników. Nie wiem jakie jest pokrewieństwo muzyki (przepraszam nie muzyki, lecz co najwyżej dźwięków) techno z latami 70, ale Beduin był raczej młodą osobą i mógł nie znać być wielu piosenek z tamtych lat. Na potwierdzenie tej tezy dodam, że Joe Dassina czy Simon &Garfunkel nie słyszałem ani razu. Polską muzykę rozrywkową miał lepiej opanowaną, bo tym co w pewnej chwili zapełniło parkiet nie był John Lennon czy Rolling Stones, ale Kazik Staszewski, co mi samemu bardzo odpowiadało i zachęciło do kolejnych powtórzeń ćwiczeń fitness.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sawari
   Czas publikacji:
   czwartek, 05 stycznia 2017 13:15
 • poniedziałek, 05 grudnia 2016
  • Jak kupić samochód?

    

   Zostałem niedawno poproszony o pomoc w zakupie samochodu. Nie chodziło o okazję typu „Niemiec pod kocem trzymał”, która w rzeczywistości oznacza „Mechanik rok w warsztacie trzymał, aż wreszcie uzyskał prosty tor jazdy”,  tylko o nowy samochód sportowo-użytkowy, czyli SUV. Sportu nie spotkałem w tego typu samochodach, a jeśli chodzi o walory użytkowe to … używane zgodnie z przeznaczeniem potrafią sprawić przyjemność.

    

   Na pierwszy ogień poszedł Subaru XV – z zewnątrz całkiem nieźle, bo przy innych SUVach nie wygląda jak opasła świnia tylko jak zgrabny warchlaczek. Z logicznego punktu widzenia wyższe samochody powinny oferować większy komfort niż limuzyny, ponieważ można do nich wsiąść jak na krzesło i siedzieć jak w fotelu, zamiast nurkować głęboko uważając głową na krawędź dachu, a następnie siedzieć jak w gokarcie z nogami niemal całkiem poziomo. Nie spodziewajmy się wygody jak w londyńskiej taksówce, gdzie można wejść w cylindrze na głowie, ale źle nie jest. Drzwi są duże i na głowę nie trzeba uważać, za to … nogi mają problem. XV ma ponadprzeciętnie szerokie progi, co znacząco zmniejsza komfort wsiadania jednocześnie zwiększając ryzyko dotknięcia przy wsiadaniu progu, który nierzadko będzie brudny, co odbije się – zupełnie dosłownie - na naszych nogach lub spodniach. Po zajęciu miejsca na tylnej kanapie od razu stwierdzam, że siedzisko jest zbyt krótkie i słabo podpiera uda. Ja poczułem to 20 sekund po wejściu; co zatem można poczuć po 4 godzinach podróży? Po przesiadce na fotel kierowcy stwierdzam poprawę komfortu siedzenia - ze zdumieniem dowiaduję się, że tylko fotel kierowcy ma regulację. Z jakiegoś powodu Subaru uznaje pasażerów za drugą kategorię i fotel pasażera nie ma regulacji poza podstawową, nawet za dopłatą! Za kierownicą poza regulowanym fotelem mam dyspozycji stery i tutaj uznanie dla producenta, który w końcu z jakości prowadzenia słynie. Podwozie pracuje znakomicie - niezależnie czy jedziemy po prostej czy po zakręcie w deszczu prowadzi się niewzruszenie i hamulców możemy używać tylko po to, aby nie rozjechać innych aut, które przed zakrętem muszą hamować. Nutka niepewności pojawiła się gdy w lusterku wstecznym ujrzałem Skodę Felicję pędzącą równo z nami, także na zakręcie i zacząłem się zastanawiać czy podwozie Subaru wcale nie jest tak wyjątkowe, czy może to kwestia kierowcy Skody – raczej jego determinacji dochodzącej do brawury niż umiejętności. Niestety, Subaru wyposażone jest w automatyczną skrzynię biegów i zbyt słaby silnik - przy rozpędzaniu, na wysokich obrotach, wyje jak  zarzynany tur, a efekt jest tylko zadowalający. Po rozpędzeniu się jest już lepiej, chociaż powyżej 140 km/h też robi się głośno w kabinie. W Subaru najlepsze zawsze było pod maską i o ile w tym wypadku moc silnika nie zachwyca, to urzekł mnie widok po otwarciu maski. Zamiast morza plastiku widzimy wszystkie komponenty, a te często wymieniane (filtr oleju) są z przodu z dobrym dostępem, co dodatkowo podkreśla charakter użytkowy auta.

    

   Następnym kandydatem była Toyota RAV4, która na pierwszy rzut oka jest … brzydka. Na drugi i trzeci również. Gabaryty ma jeszcze większe niż Subaru, poprzecinane ostrymi liniami, które zamiast łamać dużą bryłę nadają jej nieforemny kształt przez co wygląda jak auto projektowane przez 3 osoby, które miały ciche dni. Po wejściu na tylną kanapę nie mogłem zignorować wygodnych i eleganckich foteli w białej skórze…ani dużych ilości czarnej tapicerki wokół, z czarną podsufitką włącznie. Tak chyba czuje się nieboszczyk – leży na białym a dookoła wszystko czarne… Skojarzenie było nieodparte, ale czy projektanci samochodu na pewno taki efekt chcieli uzyskać? Auto ma silnik hybrydowy o mocy ok 200 KM i tyle mu wystarcza. Na prostej oferuje dobre przyśpieszenie, a na zakręcie i tak szybciej nie pojedziemy, bo zawieszenie nie nadąża za silnikiem. Tym razem automat spisuje się dobrze i całość chodzi cicho przy użyciu silnika spalinowego i ekstremalnie cicho przy jeździe tylko na prąd. Czy tylko ja znów mam skojarzenia z pochówkiem? Rekapitulując RAV4 jest wygodniejsza i lepiej wykończona, ale ustępuje Subaru na polu właściwości jezdnych. Dla miłośników komfortu jest zdecydowanie lepszym wyborem, natomiast obiektywnie oferuje tyle co XV tylko w innej dziedzinie. Zapewne celują w inne preferencje, a może nawet inne grupy nabywców. Tylko dlaczego Toyota jest o 70 000zł droższa? Nieco większy rozmiar nie usprawiedliwia tak znacznej różnicy.

    

   Lepsza wersja Toyoty nazywa się Lexus. Model NX jest mniejszym z ich SUVów, chociaż jest rozmiarów RAV4, a nie XV i wygląda … jak opasła świnia poprzecinana ostrymi liniami, co nadaje mu atrakcyjny wygląd. Wymiarowo samochód jest duży, ale nie sprawia wrażenia autobusu rodzinnego, mimo że w środku miejsca jest baaaardzo dużo. Siadając na fotelu najpierw słyszy się miłe plaśnięcie i uczucie jakby zapadać się w 2cm warstwę puchu i dopiero wtedy ląduje się na twardym. Warstwa puchu miło tuli i jednocześnie dobrze trzyma na boki przez co jako pasażer można usnąć szybciej niż w Pendolino. Reszta wykończenia kabiny również jest na najwyższym poziomie, do którego poprzednie modele nawet się zbliżają. Czy tak wygodna kanapa potrafi jeździć? Wersja z ponad 200 konnym silnikiem benzynowym i automatyczną skrzynią biegów rozpędza się znakomicie i robi to z największą dyskrecją. Przy ostrym dodaniu gazu słychać pomruk silnika, który jednak w niczym nie przypomina startującego samolotu. Po rozpędzeniu się słychać … rozmowy w środku a świat zewnętrzny oferuje efekt wideo bez natrętnego audio. Na zakrętach NX prowadzi się nie gorzej niż Subaru, wiec powoli kończy się lista do złapania punków ujemnych. Cena? Nic z tego, przy cenie 190 000 zł jest zaledwie 15 000 zł droższy od Toyoty oferując lepsze parametry w każdej dziedzinie, a tyle pieniędzy można by zapłacić już za sam wygląd. Chyba księgowi Toyoty zrobili jakiś błąd w kalkulacji oferując w podobnej cenie samochody tego samego koncernu tak znacząco różniące się wykonaniem. Być może liczyli, że marka Lexus uważana jest za luksusową i większość osób nawet nie sprawdzi tam ceny wybierając najlepiej wyposażoną wersję RAV4.

    

   Ostatnim odcinkiem był salon Mazdy, gdzie czekał na nas model CX5. Należy on do tych ciut większych SUVów, ale dzięki zgrabnie poprowadzonej linii podoba się jak Lexus i na tyle na ile mogą podobać się SUVy. Opcje wykończenia wnętrza obejmują fotele wykończone białą skórą i połączone z jasną tapicerką reszty, co robi znacznie lepsze wrażenie niż pogrzebowa Toyota. Po Lexusie komfort (choć słowo komfort należy chyba zachować dla Lexusa, w CX5 fotele są po prostu bardzo wygodne) jazdy jest niższy, co objawia się głównie większym hałasem powyżej 140 km/h. Podczas przyspieszania słychać przyjemny pomruk motoru o pojemności 2,5 litra i ok 200 KM, i tutaj również automatyczna skrzynia nie wysyła silnika do pracy na ekstremalnych obrotach tylko pozwala rozpędzać się szybko, ale bez wysiłku. Deszcz niestety tym razem nie padał, ale na suchych łukach autem można jechać podobnie jak sedanem i większe wychylenia przeszkadzają tylko pasażerom tylnej kanapy, która nie trzyma ciała w jednym miejscu tylko pozwala odbijać mu się od drzwi do podłokietnika. Można się tylko przyczepić do zbyt grubego zagłówka w fotelach z przodu, które odginają głowę przy dość pionowym (czyli zdrowym i prawidłowym) ustawieniu oparcia.

    

   W podsumowaniu należy napisać prawdę. Sportowy nie jest żaden z tych samochodów. Użytkowy jest tylko Subaru, gdzie możemy spokojnie wrzucić worek cementu do środka, bo wykończenie i tak jest brzydkie i nie będzie nam szkoda. Jeśli będziemy przewozić raczej ludzi niż przedmioty należy wybrać którykolwiek z tych aut poza Subaru, natomiast jeśli do tego lubimy prowadzić należy wyeliminować Toyotę. Największa zaleta tych jazd próbnych jest taka, że nie uważam już użytkowników SUVów za osoby bez gustu i masochistów, którzy utrudniają sobie parkowanie, a wszystko za wyższą cenę i większe koszty eksploatacji niż sedana. Kto ceni komfort i do tego ma problemy z poruszaniem się wynikającym z większej tuszy lub starszego wieku powinien wybrać właśnie SUV, bo siedzi się w nim zazwyczaj wygodniej niż w niskim samochodzie i co najważniejsze wygodniej się do niego wsiada. Może w cylindrze się nie da, ale w eleganckim okryciu np. podczas wyjścia do opery jak najbardziej. Zdecydowanie najwygodniej podjechać pod nią Lexusem, ale gdybym miał go kupić kosztem braku środków na bilety do opery kupiłbym 40 000zł tańszą Mazdę.   

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „Jak kupić samochód?”
   Tagi:
   Autor(ka):
   sawari
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 05 grudnia 2016 15:31
 • sobota, 19 listopada 2016
  • Mężczyźni i ich zabawki

    

   Wizyta w serwisie ASO może wiele kosztować. Wydatek za usługę wyrażony w złotówkach wcale nie musi być największym kosztem.

    

   Każde dobrze wychowane dziecko wie, że w przypadku mniejszej czystości otoczenia pojazdu i obowiązkowo zimą,  jeśli wsiadamy z ośnieżonej powierzchni, do samochodu wsiada się najpierw pupą. Ulokowawszy siądźkę w aucie nogi zostawiamy chwilowo na zewnątrz i przez otwarte drzwi kopiemy podeszwami butów o siebie, aby otrzepać zabrudzenie. Jeśli przy samochodzie jest czysto, a  tylko buty mamy brudne można zrobić kilka energicznych kroków obijając brud z podeszwy o chodnik. Mechanik w ASO tego nie wie lub wszystko co w życiu robi okrasza właściwą mu dawką brudu. Oddałem dziś samochód, który nie był może nachalnie czysty, ale był schludny. Przy odbiorze na dywaniku kierowcy znajdowało się tyle ziemi, że bałem się, iż od dywanika to sobie jeszcze buty pobrudzę! Rachunek wyrażony w irytacji i wkurwieniu właśnie zapłaciłem.

    

   Czekając na samochód miałem do dyspozycji kawę, herbatę, ulotki salonu, gazety o celebrytach (niektórzy twierdzą, że o gwiazdach, ale na okładce nie dostrzegłem nic z astronomii) i gazety o samochodach. Wybrałem tę ostatnią i przeczytałem ciekawy wywiad z Jerzym Iwaszkiewiczem, przekartkowałem nudne testy samochodów typu Golf i … gazeta zmieniła tematykę na zegarki męskie. Przez trzy kolejne strony były reklamy różnych zegarków i co gorsza jeden z nich mi się spodobał. Na zegarki patrzę jak na kobiety: owszem niektóre ładne, ale … mam żonę. Żona co prawda czasu nie mierzy, ale skoro już jedną mam to na inne kobiety patrzę tylko ze względów estetycznych. Mierzeniem czasu zajmuje się telefon w mojej kieszeni, więc przez analogię po co mi drugi zegarek? Produkt szwajcarskiego zegarmistrza był niezwykle urodziwy – typ zdecydowanie elegancki, ale bez przesadyzmu czy nawet zwykłej przesady, więc można go założyć także do szortów. Na stronie internetowej sprawdziłem, że wyrób ten kosztuje 13 000 zł.

    

   W stosunku do tej ceny rachunek z ASO był kroplą w morzu. Zachęcony reklamą przejrzałem inne zegarki tego samego producenta i stwierdziłem, że ten na pierwszej stronie też jest elegancki i w dodatku urozmaicony oczkiem w cyferblacie pokazującym mechanizm. Cena 132 999 PLN sprawia, że nie tylko wizyta w ASO, ale i w salonie samochodów nowych staje się okazją. Zastanawia mnie tylko, czy za noszenie takiego zegarka nie grozi więzienie, bo pasek był ze skóry aligatora, a zdaje się niektóre kraje sprawdzają na lotnisku czy nie wywozi się dzikich zwierząt w całości lub fragmentach.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sawari
   Czas publikacji:
   sobota, 19 listopada 2016 10:33
 • wtorek, 08 listopada 2016
  • Banki kłamią

    

   Odwiedzając kilka oddziałów banków w Warszawie można wyrobić sobie zdanie, że statystyczna dorosła kobieta w Polsce waży 52 kg. Wychodząc z banku na ulicę zauważamy rzeczywistość, w której tych o wadze poniżej 52 kg jest najwyżej kilka procent, a średnia gwałtownie rośnie o 15 kg. 

    

   Niedawno jednego dnia odwiedziłem trzy różne banki i poczyniłem następujące obserwacje:

    

   Pierwszy oddział zatrudniał trzy kobiety w wieku do 30 kilku lat i wszystkie były co najmniej szczupłe, a niektóre wręcz chude. Nie było to dziwne i niespotykane, bo w tym wieku metabolizm mógł jeszcze nie zwolnić, a w dodatku jest to wiek uganiania się za facetami, gdzie powodzenie na „rynku” jest odwrotnie proporcjonalne do masy ciała i wprost proporcjonalne do rozmiaru miseczki stanika, chociaż te ostatnie nie były imponujące w tym przypadku. W zasadzie to średnio było widać, bo w służbowym „mundurku” obowiązuje biała koszula, która nie jest wyraźnie dopasowana do ciała - czy tylko dlatego, żeby klient podczas wizyty zrozumiał jeszcze jakieś cyferki, a nie wpisywał w ankiecie zadowolenia klientów „Nie wiem jakie jest oprocentowanie, ale obsługa chodzi w ślicznych bluzkach”? Podejrzewam, że prawda jest mniej ekscytująca – bluzki nie są tak dopasowane, bo klientami banku są też kobiety, a te zastane w oddziale mieściły się w średniej rzeczywistej, a nie bankowej.

    

   Drugi bank zatrudniał niemal identyczne chude sarny w białych koszulach i ciemnych spódnicach lub spodniach. Wyjątek stanowiła jedna Pani odstająca o 20 kg od średniej bankowej i ubrana w różową bluzkę o kroju na oko wygodniejszym niż koszula, ale ta Pani podpisywała akceptację, więc zapewne piastowała nadrzędne stanowisko. Jak wiadomo, co wolno wojewodzie to nie Tobie … . Jako kierowniczka ma też pewnie wyższe apanaże i po opłaceniu kredytu, kosmetyków i abonamentu telefonicznego więcej Jej zostaje na jedzenie. Czyżby te młode pracownice obsługi klienta miały tak niskie pobory, że zmuszone są źle się odżywiać? A może te białe koszule nie są służbowe tylko prywatne i ich zakup i konserwacja pochłaniają lwią część dochodów? Malarzowi lub ślusarzowi zatrudnionemu na etat przysługuje odzież robocza rozdawana co jakiś czas w zależności od rodzaju pracy fizycznej, a do tego ma zapewnione pranie tej odzieży lub dodatek do pensji na pranie tejże. Przy pracy biurowej w banku takie przywileje nie funkcjonują.

    

   Bank numer trzy zatrudniał dwie młode kobiety około 30 lat będące kalkami ich koleżanek z innych banków. Trzecia wagowo trzymała standard bankowy, ale różniły ją dwie rzeczy: wiek i czarna sukienka zamiast białej bluzki dzięki której Pani wyglądała jak kobieta, a nie jak kasjer. W dodatku sukienka kończyła się nie w kolanie tylko w połowie uda, więc wyglądała jak kobieta świadoma tego, że jest ładna. Mogło to wynikać z Jej drugiego wyróżnika, czyli wieku – około 45 lat, choć z odległości 10 m mogła spokojnie uchodzić za 30 latkę, bo twarz miała zupełnie gładką. W tym przypadku łatwo zgadnąć dlaczego była chuda. W końcu takiej gładkości nie uzyskuje się samym wklepywaniem w skórę drogich kremów, ani nawet wizytami w SPA raz na kwartał. Tu widać było rękę chirurga plastycznego, który z rozpędu zafundował jej też trochę botoksu w kąciki ust, przez co miała lekki uśmiech niezależnie od tego czy mówiła „dzień dobry” do nowego klienta czy wkładała papier do drukarki. Chirurg do tanich raczej nie należy, więc na jedzeniu musiała zaoszczędzić.

    

   Oszustwo polega nie tylko na zaniżaniu wieku i wagi statystycznej dorosłej kobiety. Kobiety zatrudnione w bankach mogą mieć złudzenie, że wiecznie będą szczupłe i ładne, ale prawda jest taka, że później w gratisie dostaną garba – jak wierna klientka chirurga z banku nr 3. 

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sawari
   Czas publikacji:
   wtorek, 08 listopada 2016 00:03
 • czwartek, 06 października 2016
  • Postęp technologiczny

    

   Do wczoraj wydawało mi się, ze rozwój technologii służy temu, aby człowiekowi łatwiej się żyło, był zdrowszy i miał więcej czasu na swoje hobby jak wędkowanie, rodzina czy picie wódki. Po zakupie nowego telefonu okazało się, że jest dokładnie odwrotnie. Cztery lata temu, żeby wgrać ulubioną piosenkę jako dzwonek w telefonie wystarczyło 6 minut, jeśli telefon nie gra mojej piosenki po prostu na niego nie reaguję i nie rozumiem dlaczego ludzie robią sobie ten kłopot i czasem personalizują dla pojedynczego kontaktu inny dzwonek. Po podłączeniu telefonu do komputera pojawiało się znane okienko eksploratora z podziałem na foldery. Wybrany plik z rozszerzeniem mp3 wgrywało się do folderu muzyka lub dźwięk i mieliśmy już połowę sukcesu. Po odłączeniu telefonu wystarczyło wejść w opcje „dźwięk” i z dostępnych gotowych dzwonków lub utworów (wszystko było widoczne) wybrać nasz ulubiony i zatwierdzić.

    

   Wczoraj ustawienie wybranej piosenki zajęło mi 1,5 godziny i bez samouczka na Youtubie nawet by m nie wiedział dlaczego nic mi nie działa. Teraz po podłączeniu telefonu do komputera pojawił się jeden folder, w którym nic nie ma i do którego nie można nic wgrać! Trzeba zatem pobrać program z Internetu (ponad 200 Mb i zainstalować). Do biblioteki programu należy dodać wybrany utwór i … zaczynają się schody. Zgodnie z samouczkiem naciskam opcje tego utworu i moje menu rozwija się w mniejszej zawartości niż to w samouczku. Oczywiście brakuje opcji, którą należy wybrać. Po 10 minutach udaje mi się wygrzebać tę opcję z menu głównego i przerabiam plik na inny format, bo jakiś gamoń wymyślił sobie, że telefon, który ma funkcję odtwarzania mp3, jako utworów musi mieć dzwonki w innym formacie! Po przerobieniu pliku mogę go przenieść z biblioteki programu do biblioteki urządzenia. Oczywiście do właściwego folderu „dzwonki”, bo jeśli przeniosę do „muzyka” to telefon nie będzie tego widział jako dzwonek. Teraz wystarczy zatwierdzić synchronizację i … chuj. Okazuje się, że najpierw trzeba wybrać w opcjach folderu „dzwonki”, że ma synchronizować również dzwonki, czyli mamy synchronizację wybiórczą jakby w samochodzie trzeba było ustawić w opcjach, ze przy obrocie kołem kierownicy ma skręcać jednocześnie lewe i prawe koło, a nie tylko lewe, które jest bliżej kierownicy. Po zmianach synchronizuję ponownie i dowiaduję się, że mój dzwonek jest za długi, bo przekracza 40 sekund.

    

   Z powrotem zaczynam całą zabawę od ustawienia w zainstalowanym programie początku i końca piosenki, która ma być dzwonkiem. Nauczony doświadczeniem mam już wyszukane wszystkie opcje i wiem gdzie odklikać wymagane opcje. Po ponownej synchronizacji wreszcie mam pożądany dźwięk, w odpowiednim formacie w odpowiednim miejscu. Zajęło mi to ok 90 minut czyli 15 razy dłużej niż w telefonie z przed 4 lat. Oczywiście potem musiałem jeszcze odinstalować na komputerze program, którego do niczego już nie użyję, bo nie korzystam na co dzień z telefonu jako odtwarzacza muzyki.

    

   Pytam się tylko uprzejmie, co ma zrobić Beduin we wschodnim Maroku, który kupi sobie taki gówniany telefon i ma piosenkę na komputerze, ale prąd ma z generatora (spala 4 l ropy na godzinę) a Internet na korbkę i ściągnięcie programu o rozmiarze ponad 200 Mb zajmie mu tydzień, o ile łączność nie zostanie utracona. Dlaczego współczesny telefon nie może jak niegdyś odtwarzać dźwięku w popularnym formacie jako dzwonka i dlaczego ktoś limituje długość tego dzwonka? Czyżby programiści z pokolenia Billa Gatesa już wymarli i wszystko piszą niedouczeni małolaci, których program składa się z samych łatek, więc funkcja dzwonka nie współpracuje z funkcją odtwarzania muzyki mp3?

    

   Aż boję się pomyśleć, co trzeba zrobić, żeby zgrać zdjęcia z telefonu.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Postęp technologiczny”
   Tagi:
   Autor(ka):
   sawari
   Czas publikacji:
   czwartek, 06 października 2016 12:28
  • Światła mijania

    

   Lato się skończyło. Jak zazwyczaj zima zaskakuje drogowców, tak najpierw jesień zaskoczyła kierowców. Zaczął się okres opadów przez 16 godzin na dobę, ale kierowcy nadal jeżdżą na światłach do jazdy dziennej, czyli dopuszczalnych przy dobrej widoczności. Dziś w drodze do pracy spotkałem 3 takich cichociemnych, a zważywszy, że wycieraczki pracowały w trybie ciągłym widoczność była odległa od dobrej, a nawet od takiej sobie. Jeden z cichociemnych nawet mrugał mi z tyłu światłami, żeby zjechać mu z drogi, ale skąd mam wiedzieć, że ktoś jedzie z tyłu jak go nie widać? Kiedy mnie wyprzedził odmrugałem mu światłami, żeby włączył sobie światła, ale proces kojarzenia kończył się widocznie u Niego na znalezienia pedału gazu. W sumie była to Skoda Fabia, co wiele wyjaśnia.

    

   Swoją drogą czy producenci aut nie mogliby posadzić przed komputerem zdolnego nastolatka, który napisze im linijkę kodu. JEŻELI kurwa wycieraczka jest włączona TO włącz światła mijania. Ja rozumiem, że można zapomnieć o włączeniu świateł, bo mi też się to zdarzyło i to nocą, na dobrze oświetlonej ulicy miejskiej po zmroku też wszystko widać. Podczas deszczu też cokolwiek widać, ale im lepiej jesteś widoczny tym bezpieczniejszy, a w dodatku tak nakazują przepisy!

    

   Takie rozwiązanie byłoby też dobre, do ostrzegania kierowców o myciu szyby przez poprzedzający pojazd. Jak włączy spryskiwacz i wycieraczki to zapalają mu się światła i z daleka widać, żeby nie podjeżdżać do samochodu, który zaczął myć szybę nie sprawdzając w lusterku wstecznym czy coś za nim jedzie. Oczywiście najczęściej myją wtedy, kiedy masz czysty samochód i kropelki jego płynu osiadają mgłą na przodzie twojego samochodu wysychając w postaci plam jak na skórze z łuszczycą lub inną dolegliwością dermatologiczną. Są i tacy, którzy pryskają na motocyklistów! Swoją drogą powinien być zapis, że podczas suchej pogody można umyć szybę tylko po upewnieniu się, że nie nic za nami nie jedzie. Za niezastosowanie się powinny być mandaty.

    

   Teraz większość świateł włącza się automatycznie, więc tym łatwiej zapomnieć o włączeniu świateł mijania. Dodatkowo niektórzy producenci zniechęcają do tego kierowców łącząc tryb włączenia świateł z trybem nocnym na wyświetlaczu nawigacji. Jeśli przez czujnik zmroku włączą mi się światła mijania to miło jest jak wyświetlacz od razu przechodzi w tryb, który nie oślepia prowadzącego. Problem jest w tym, że przechodzi w ten stan także po włączeniu ręcznym świateł mijania, np. podczas deszczu w dzień. Wtedy na wyświetlaczu nie widać prawie nic, a przestawienie go ręcznie na tryb dzienny wymaga 10 sekund klikania w menu (zamiast patrzenia na drogę rzecz jasna). Dlaczego automatyczne przełączanie wyświetlacza dzień/noc  nie jest powiązane z czujnikiem zmroku lub dlaczego przy ekranie nie ma pojedynczego przycisku zmieniającego tryb jego pracy?

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sawari
   Czas publikacji:
   czwartek, 06 października 2016 10:38
 • wtorek, 06 września 2016
  • Sandomierz

    

   Sandomierz jest świetnym miastem na weekendową wycieczkę. W mieście nie ma zatrzęsienia turystów, ani korków zaczynających się w piątek o 16 i kończących w niedzielę o 20. Nie ma takiej potrzeby, sama droga do Sandomierza, najeżona terenami zabudowanymi, ograniczeniami prędkości i tirami, ciągnie się jak sznurówki za sześciolatkiem i potrafi skutecznie zniechęcić do podróżowania w tamtym kierunku. Jak już dotrzecie na miejsce okaże się, że z 7 samochodów przed waszym hotelem 3 i tak mają rejestracje warszawskie. W restauracjach dominują rozmowy, głównie przez telefon, o planach na czas po powrocie do Warszawy. Jeśli ktoś nie rozmawia przez telefon i aktualnie nie rozmawia z kelnerem to rzadko rozmawia też ze współbiesiadnikami skupiając się na ekranie swojego, a jakże, iPhone’a.

    

   Miasto chlubi się tym, że jest miastem filmowego Ojca Mateusza i oferuje koszulki z Jego postacią, przepisy kulinarne z Jego kuchni, oraz noclegi i posiłki w dworku Jego imienia. My poszliśmy innym tropem i w ramach przewodnika po mieście używaliśmy kryminału „Ziarno prawdy”, którego akcja toczy się w Sandomierzu. Zaczęliśmy od rekonesansu ogólnego, aby się zorientować gdzie są najważniejsze punkty miasta co zajęło nam całe 20 minut. Wyodrębniając z całego miasta dzielnicę przemysłową i zwykłe budynki mieszkalne zostaje atrakcyjne turystycznie Stare Miasto, które mieści się na mniej więcej trzech boiskach piłkarskich ustawionych wzdłuż. Już szukając hotelu można się zdziwić, bo pokazane na bookingu hotele znajdują się na przeciwnych krańcach Starego miasta i zastanawiasz się, gdzie chcesz mieć bliżej w przyszłości. Jeśli nie popełniłeś gafy i nie wybrałeś hotelu za Wisłą blisko masz wszędzie. To też tłumaczy brak korków w mieście, bo jeśli już zaparkujesz auto pod hotelem odpalasz go dopiero w dniu wyjazdu, a do zwiedzania wystarczą ci własne nogi.

    

   Jak w każdym mieście, tak i w Sandomierzu znajduje się wysoka wieża, na którą można wejść. Jak w każdym mieście zwiedzanie najlepiej zacząć od tego punktu i jeśli dopisze nam pogoda mamy całą panoramę miasta jak na dłoni. Wdrapujemy się na Bramę Opatowską, czyli jedyną bramę z czterech jaka ostała się do czasów dzisiejszych. Wysoko nie jest i schody wygodne, a po drodze można obejrzeć zdjęcia z prac nad ekranizacją „Ziarna Prawdy” co zawsze jest ciekawe jeśli nie podążasz śladami Ojca Mateusza. Zdjęć z ekranizacji tego drugiego na wieży nie ma.

    

   Po zejściu z góry warto iść w dół, czyli do największej atrakcji Sandomierza, jaką jest trasa podziemna. W dół schodzi się grupami po ok 30 osób dlatego warto kupić bilety wcześniej i przyjść o wyznaczonej na bilecie godzinie, bo częste grupy zorganizowane potrafią znacząco wydłużyć kolejkę. Trasa liczy ok 500m po różnej głębokości i wielkości salach podziemnych, gdzie jesteśmy tuż pod rynkiem i przez otwór wentylacyjny widać sprzedawane na powierzchni precle, lub jesteśmy 12m po kamienicą, gdzie nie widać najmniejszych oznak świata zewnętrznego i jest przyjemnie chłodno – dla większości kobiet wręcz nieprzyjemnie zimno. Trasa podziemna powstała z połączenia kilkunastu połączonych ze sobą piwnic, albowiem w czasach bogactwa Sandomierza ok XVI w. każdy kupiec sandomierski miał pod domem piwnicę – im zamożniejszy kupiec tym większa piwnica. Miasto leży na dość miękkiej skale lessowej, gdzie dość łatwo drąży się tunele, a w XVI w. słowo geodezja jeszcze nie istniało, więc zdarzało się, że jeden sąsiad wchodził drugiemu do piwnicy i takim systemem przejść można było przejść przez stare miasto nie moknąc na deszczu. Lub przeciągnąć tamtędy po kryjomu zwłoki jak to miało miejsce w omawianym kryminale. W połowie XX w. zaniedbane korytarze i piwnice zaczęły się zapadać, więc wezwano górników, którzy większość piwnic zasypali, a nieliczne wzmocnili i zostawili jako trasę turystyczną. Pewnie autochtoni znają i inne niezasypane fragmenty, ale chowają je przed turystami.

    

   Z podziemi wychodzi się pod Ratuszem, skąd ruszyliśmy nad Wisłę podziwiać z dołu widoki na skarpę wiślaną z malowniczym Starym Miastem. W niedzielę właśnie tak najlepiej zrobić, bowiem kościoły są dostępne dla turystów raczej w godzinach popołudniowych, co sprawdziliśmy w dniu poprzednim. Na dół można zejść „ślimakiem” czyli zakręconymi co chwila schodami znajdującymi się przy Collegium Gostomianum – budynku w którym nieprzerwanie od ponad 400 lat znajduje się szkoła, aktualnie liceum nr 1. Na górze schodów można spotkać wycieczkę, która przyszła tutaj spojrzeć na Wisłę, posłuchać o Collegium i zawrócić. Na dole już jest pusto i z błoni między skarpą a Wisłą bardzo ładnie widać stojące na górze, w znacznej mierze średniowieczne, budynki.

    

   Bo kilkuset metrach zarośnięty chaszczami brzeg Wisły zmienia się w ładny i zadbany miejscowy OSiR. Wybrzeże jest umocnione, zaopatrzone w ławeczki i oświetlone i można tam odpocząć lub poczekać na rejs statkiem po Wiśle. Statek płynie „w tę i z powrotem” i jedyną jego zaletą jest to, że z rzeki jeszcze lepiej widać wybudowane na skarpie miasto. Dla bardziej aktywnych w zakolu Wisły są do wypożyczenia rowery wodne w kształcie łabędzia lub kaczki oraz kajaki … w kształcie kajaku.

    

   Wracając do miasta warto skręcić najpierw w lewo do kościoła Św. Jakuba, gdzie można zobaczyć ładne choć surowe, romańskie wnętrze najstarszego kościoła murowanego z cegły w Polsce i podziwiać przyklasztorną winnicę, niestety bez degustacji.

    

   Schodząc winnicą trafiamy do Zamku Królewskiego. Król tutaj nie panował, ale Kazimierz Wielki ufundował budowę tego zamku jak i połowy ówczesnego miasta. Zamek jako symbol, był palony podczas najazdów Tatarskich i grabiony podczas Potopu Szwedzkiego. W czasach rozbiorów Polski służył jako więzienie, a obecnie został tylko w formie zachodniego skrzydła z muzeum regionalnym jest w środku. Warto wejść do środka, ponieważ wnętrza nie skrywają zrobionej na siłę galerii sztuki, gdzie znajdują się dwa obrazy Moneta, 40 obrazów lokalnych twórców nieznanych poza granicami województwa i 30 obrazów twórczości, przez duże TFU nowoczesnej przedstawiającej biały kwadrat na białym tle. W cenie biletu brakuje działki tego, co bierze TFUrca, więc ja nie potrafię docenić ich kunsztu. Takie galerie powstają niestety w mniej znaczących pałacach i zamkach, gdzie nie ma nic do pokazania, a bilety wstępu trzeba sprzedać. Muzeum w Zamku Królewski w Sandomierzu przedstawia historię zamku i okolic. W pierwszych izbach pokazane jest „jak dawniej bywało” w kuchni, na roli, w rybołówstwie i w warsztacie. Ja osobiście identyczny stary piec z wiejskiej chaty widziałem w starym domu mojej Babci, ale ludzie z miasta, którzy prędzej w życiu zobaczą symbol McDonalds niż żywą krowę  mogą być bardziej zainteresowani. W podziemiach są pamiątki po prowadzonym w zamku więzieniu, wraz z książką inwentaryzacyjną, gdzie można poczytać kiedy ktoś rozpoczął areszt, z jakiego paragrafu i kiedy został stracony. Poza tym zabytkowe meble i wyposażenie pałacowe, a nie wiejskie i kilka obrazów – sztuka żadna, ale nie jest to główną atrakcją.

    

   Ulicą, a jakże, zamkową docieramy do rynku żeby coś zjeść. Ufni słowom prokuratora Szackiego z „Ziarna Prawdy” omijamy Ciżemkę i kierujemy się do 30-stki, gdzie podobno jest najlepsza kasza gryczana na świecie. Reklamowana jest ona także na pierwszej stronie menu i polecana z dowolnym  mięsem marynowanym w ziołach, które są specjalnością zakładu. Mięso jest dobre i kasza ok. ale nie jest nawet wyborna nie wspominając już o najlepszej na świecie. Z obiadu najlepiej wspominam, podobnie jak pan Prokurator, piwo – nie jakieś lokalne warzone na miejscu tylko zwykłe z butelki, a że było gorąco to wchodziło wyśmienicie. Warto też zauważyć, że ceny w mieście są raczej stałe i nie rosną 3 krotnie na Starym Mieście, aby turyści mieli gdzie zostawić swoje ciężko zarobione Euro, ponieważ tych płacących w euro po prostu tam nie ma.

    

   Po obiedzie idziemy do Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu, gdzie już skończyły się nabożeństwa . Bryła z XIV w. sponsorowana przez Kazimierza Wielkiego, a wystrój głównie XVIII wieczny. Całość, mimo baroku, ładna choć nie wszystkich zachwyca charakterystyczne dla tej świątyni Martyrologium Romanum, czyli cykl 12 (po jednym na każdy miesiąc) obrazów przedstawiających śmierć męczennika. Na każdym z 12 monumentalnych obrazów (każdy z nich ma powierzchnię miejsca parkingowego zgodnego z warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) jest kilkadziesiąt postaci, z których  ok 30 jest ponumerowanych (dniami miesiąca) i martwych, torturowanych bądź zabijanych. Upamiętnieni święci nie umierają na szkarłatnym łożu otoczeni przez kochające dzieci i rumiane wnuczęta. W najłagodniejszej wersji są gilotynowani mieczem, bądź nożem, a Ci którzy mieli mniej szczęścia są rozrywani przez maszyny lub zwierzęta, podpalani żywcem lub zjadani przez psy. Całość w typowo polskim ujęciu religii „memento mori” zamiast „Bóg Cię kocha”. Całość była malowana przez ponad 30 lat siłami Karola de Prevot i jego czeladników, co widać w technicznej przeciętności dzieł. Gratis są jeszcze cztery obrazy przedstawiające historię Sandomierza w tym samym tonie, więc wybrano np. rzeź mnichów (ze szczegółami) przez szwedzkich najeźdźców czy mord rytualny chrześcijańskich dzieci przez żydów. W żadnym kościele nie oglądałem tak dokładnie obrazów na ścianach, ale zwłaszcza ten ostatni był kluczowy dla historii śledztwa w „Ziarnie prawdy”. Co ciekawe z powodów protestów żydowskich mord rytualny był przez wiele lat zakryty i dopiero w 2014 r. został na nowo pokazany i opatrzony tabliczką, że jest to rzekomy i legendarny mord, a nie świadectwo historii miasta.

    

   W ramach popołudniowego relaksu warto iść do polecanej przez prokuratora Szackiego „Małej” – sympatycznej kawiarni, niby zbyt różowej i dziecinnej w środku, ale z wyśmienitą kawą. Kiedy już się przeludni warto wieczorem iść do Kordegardy, czyli dawnej wartowni, a dziś kawiarni z dużym tarasem i świetnym widokiem na wydarzenia na rynku. Przy porównaniu do cen warszawskich 15 zł za drinka jest wartością bardziej niż atrakcyjną, zwłaszcza za drinka z żywym kwiatem pływającym w kieliszku. Kiedy po kilku drinkach dopadnie nas głód warto zaznaczyć, że w Sandomierzu są słynne zapiekanki, sprawdziłem na własnym podniebieniu, że dobre

    

   Stara synagoga mieszcząca dziś sandomierski oddział archiwum państwowego w Kielcach z zewnątrz jest dość uboga, choć ma ciekawy dach przywodzący na myśl kulturę azjatycką. Przy jej murach na skarpie można też poszukać miejsca, gdzie znaleziono zwłoki Budnikowej, ale jak wiemy z książki warto wejść do środka i zobaczyć chociażby znaki zodiaku. Próbujemy w poniedziałek niestety pracownik stwierdza, że w trosce o akta nie wpuszczają turystów do środka. Wyjątek robią podczas dni otwartych rak na rok lub dwa lata.

    

   Z wyczytanych uprzednio atrakcji została nam jeszcze eliptyczna klatka schodowa we wspomnianym uprzednio budynku Collegium Gostomianum. Wczoraj było zamknięte, ale we wrześniowy poniedziałek są już lekcje i szkoła jest pełna młodzieży. Akurat trafiamy na przerwę, wiec gubimy się w tłumie uczniów i chodzimy po korytarzach nie tłumacząc się nikomu, że naprawdę przyszliśmy tutaj obejrzeć klatkę schodową, a nie sprzedawać LSD i namawiać do wstąpienia do sekty. Przy pierwszej klatce schodowej stwierdzamy, że nic imponującego tu nie ma. Po przejściu całego korytarza na pierwszym piętrze trafiamy do drugiej klatki która też jest dosyć nijaka. Dopiero po przechyleniu się przez barierkę widać w piwnicznych kondygnacjach nieregularny kształt, który na kondygnacjach nadziemnych przechodzi w zwykły prostokąt. Trudno powiedzieć czy to na dole jest elipsą czy dziełem murarza po wypłacie bez poziomnicy i przestaje nas dziwić, że nie udostępniają wnętrza szkoły turystom.

    

   Niezauważeni opuszczamy budynek szkoły i po łyczku kawy w Małej również Sandomierz.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sawari
   Czas publikacji:
   wtorek, 06 września 2016 13:44